foto4

Gmina Joniec leży we wschodniej części powiatu płońskiego i północno–zachodniej części województwa mazowieckiego. Graniczy z 4 gminami powiatu płońskiego: Płońsk, Załuski, Sochocin, Nowe Miasto oraz dwoma gminami powiatu nowodworskiego: Pomiechówek i Nasielsk. Gmina zajmuje obszar 73 km kw., co stanowi 5,3% ogólnej powierzchni powiatu. Podzielona jest na 17 sołectw.

Historia Jońca sięga XI – XII wieku. W świadectwach okresu średniowiecza Joniec występuje jako Junec, o czym świadczy zapis z 1240 roku. Wskazuje on najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie nazwy wsi. Nazwa miejscowości - siedziby gminy - prawdopodobnie powstała od nazwy potoku lub rzeki nad którym leżała. Brzmiała ona Juniec, co oznacza „młody byk”.

Przez teren gminy przepływa rzeka Wkra, prawobrzeżny dopływ Narwi, która ukształtowała charakter geograficzny gminy. Prawie 20% terenu gminy stanowią lasy. Jest to duży atut dla gminy, gdyż lasy i rzeka w połączeniu z krajobrazem mazowieckich pól i łąk stanowią o atrakcyjności turystycznej terenu. Stosunkowo niewielka odległość od Warszawy (ok. 60 km) spowodowała, że tutejsze tereny stały się miejscem weekendowego wypoczynku mieszkańców Warszawy i okolic. Powstały setki działek zabudowanych domkami letniskowymi. Na terenie gminy powstała baza turystyczna dla turystów i działkowiczów. Są to m.in. przystań kajakowa z wypożyczalnią kajaków w Jońcu, przystań kajakowa i pole kempingowe w Sobieskach, pokoje gościnne. Także miejscowy handel i usługi dostosowały swoją ofertę do potrzeb turystów i działkowiczów.

Gmina Joniec posiada też swoje zabytki. Są to: kościół pw. św. Ludwika z 1784 roku w Jońcu oraz kościół pw. św. Zygmunta z 1639 roku w Królewie. Więcej o tych zabytkach można przeczytać w załączonym przewodniku opracowanym przez portal turystyczny www.polskaniezwykla.pl

Przewodnik rzeki Wkry opracowany przez Stowarzyszenie Nasza Wkra.
Strategia rozwoju gminy Joniec na lata 2016-2026.

Joomla templates by a4joomla